Skip to content

Ensimmäisen vuoden opinnot


Lukuvuosi 2022-2023

Johdatus tietojenkäsittelyyn, 5 op

Ajoitus: 1. periodi, syksy 2022

Toteutus: UEF, opintojakson kuvaus

Vastuuopettajat:

  • UEF: Matti Tedre, Joensuu, matti.tedre(at)uef.fi; Erkki Pesonen, Kuopio, erkki.t.pesonen(at)uef.fi
  • Savonia: Keijo Kuosmanen
  • Karelia: Mikko Anttonen

Ilmoittautuminen (kaikki opiskelijat): UEF Peppi

Siirry tästä UEFin Moodleen


Diskreetit rakenteet, 5 op

Ajoitus: 2. periodi, syksy 2022

Toteutus: UEF, opintojakson kuvaus

Vastuuopettajat:

  • UEF: Marko Hassinen, marko.hassinen(at)uef.fi
  • Savonia: Sami Lahti
  • Karelia: Mikko Anttonen

Ilmoittautuminen (kaikki opiskelijat): UEF Peppi

Siirry tästä UEFin Moodleen


Tietokonejärjestelmät, 5 op

Ajoitus: 2. periodi, syksy 2022

Toteutus:

  • UEF; Savonian ja UEF opiskelijat, opintojakson kuvaus
  • Karelia; Karelian opiskelijat, opintojakson kuvaus

Vastuuopettajat:

  • UEF: Tapani Toivonen, tapani.toivonen(at)uef.fi
  • Karelia: Mikko Anttonen, mikko.anttonen(at)karelia.fi; Jyri Kemppainen, jyri.kemppainen(at)karelia.fi
  • Savonia: Janne Koponen

Ilmoittautuminen:

Siirry tästä Karelian Moodleen

Siirry tästä UEFin Moodleen


Tiedonhallinta ja SQL, 5 op

Ajoitus: 3. periodi, kevät 2023

Toteutus:

Vastuuopettajat:

  • Karelia: Mikko Anttonen, mikko.anttonen(at)karelia.fi
  • Savonia: Keijo Kuosmanen, keijo.kuosmanen(at)savonia.fi
  • UEF: Matti Nykänen

Ilmoittautuminen:

Siirry tästä Karelian Moodleen

Siirry tästä Savonian Moodleen


Ohjelmistotuotanto I, 5 op

Ajoitus: 4. periodi, kevät 2023

Toteutus:

Vastuuopettajat:

  • Karelia: Jari Uimonen, jari.uimonen(at)karelia.fi; Eero Mönkkönen, eero.monkkonen(at)karelia.fi
  • Savonia: Keijo Kuosmanen, keijo.kuosmanen(at)savonia.fi
  • UEF: Markku Tukiainen, Joensuu; Virpi Hotti, Kuopio

Ilmoittautuminen:

Siirry tästä Karelian Moodleen

Siirry tästä Savonian Moodleen


Ihminen ja vuorovaikutteinen teknologia, 5 op

Ajoitus: 4. periodi, kevät 2023

Toteutus: UEF, opintojakson kuvaus

Vastuuopettajat:

  • UEF: Ilkka Jormanainen, ilkka.jormanainen(at)uef.fi
  • Karelia: Sanna Kukkasniemi
  • Savonia: Veijo Pitkänen

Ilmoittautuminen (kaikki opiskelijat): UEF Peppi

Siirry tästä UEFin Moodleen