Ensimmäisen vuoden opinnot


Lukuvuosi 2020-2021

Johdatus tietojenkäsittelyyn, 5 op

Ajoitus: 1. periodi, syksy 2020

Vastuuopettajat:

  • UEF: Matti Tedre, Joensuu, matti.tedre(at)uef.fi; Erkki Pesonen, Kuopio, erkki.t.pesonen(at)uef.fi
  • Savonia: Keijo Kuosmanen
  • Karelia: Mikko Anttonen

Opintojakson toteutuksesta vastaa: Matti Tedre ja Erkki Pesonen (UEF)

Pakollisuus: UEF, Karelia, Savonia

Ilmoittautuminen:

Opintojaksokuvaus: Johdatus tietojenkäsittelyyn (UEF Weboodi)

Toteuttaja: UEF

Siirry tästä UEFin Moodleen


Diskreetit rakenteet, 5 op

Ajoitus: 3. periodi, kevät 2021

Vastuuopettajat:

  • UEF: Erkki Pesonen, erkki.t.pesonen(at)uef.fi
  • Savonia: Sami Lahti
  • Karelia: Mikko Anttonen

Opintojakson toteutuksesta vastaa: Erkki Pesonen (UEF)

Pakollisuus: UEF

Ilmoittautuminen:

Opintojaksokuvaus: Diskreetit rakenteet (UEF Weboodi)


Tietokonejärjestelmät, 5 op

Ajoitus: 2. periodi, syksy 2020

Vastuuopettajat:

  • UEF: Jarkko Suhonen, jarkko.suhonen(at)uef.fi
  • Savonia: Pasi Liimatainen
  • Karelia: Mikko Anttonen, Jyri Kemppainen

Opintojakson toteutuksesta vastaa: Jarkko Suhonen (UEF)

Pakollisuus: UEF, Karelia, Savonia

Ilmoittautuminen:

Opintojaksokuvaus: Tietokonejärjestelmät (UEF Weboodi)

Toteuttaja: UEF

Siirry tästä UEFin Moodleen


Tiedonhallinta ja SQL, 5 op

Ajoitus: 3. periodi, kevät 2021

Vastuuopettajat:

  • Karelia: Mikko Anttonen, mikko.anttonen(at)karelia.fi
  • Savonia: Keijo Kuosmanen, keijo.kuosmanen(at)savonia.fi
  • UEF: Matti Nykänen

Opintojakson toteutuksesta vastaa: Mikko Anttonen, (Karelia) ja Keijo Kuosmanen (Savonia)

Pakollisuus: UEF, Karelia, Savonia

Ilmoittautuminen:

Opintojaksokuvaus:

Toteuttajat: Karelia ja Savonia

Siirry tästä Karelian Moodleen

Siirry tästä Savonian Moodleen


Ohjelmistotuotanto I, 5 op

Ajoitus: 4. periodi, kevät 2021

Vastuuopettajat:

  • Karelia: Jari Uimonen, jari.uimonen(at)karelia.fi
  • Savonia: Keijo Kuosmanen, keijo.kuosmanen(at)savonia.fi
  • UEF: Markku Tukiainen, Joensuu; Virpi Hotti, Kuopio

Opintojakson toteutuksesta vastaa: Jari Uimonen (Karelia) ja Keijo Kuosmanen (Savonia)

Pakollisuus: UEF, Karelia, Savonia

Ilmoittautuminen:

Opintojaksokuvaus:

Toteuttajat: Karelia ja Savonia

Siirry tästä Karelian Moodleen

Siirry tästä Savonian Moodleen


Ihminen ja vuorovaikutteinen teknologia, 5 op

Ajoitus: 4. periodi, kevät 2021

Vastuuopettajat:

  • UEF: Tapani Toivonen, tapani.toivonen(at)uef.fi
  • Karelia: Sanna Kukkasniemi
  • Savonia: Veijo Pitkänen

Opintojakson toteutuksesta vastaa: Tapani Toivanen (UEF)

Pakollisuus: UEF, Karelia, Savonia

Ilmoittautuminen:

Opintojaksokuvaus: Ihminen ja vuorovaikutteinen teknologia (UEF Weboodi)

Toteuttaja: UEF

Siirry tästä UEFin Moodleen