Toisen ja kolmannen vuoden opinnot


Lukuvuosi 2020-2021

Web-ohjelmointi, 5 op

Ajoitus: 1. periodi, syksy 2020

Vastuuopettajat:

  • Karelia: Mikko Anttonen, mikko.anttonen(at)karelia.fi
  • Savonia: Jussi Koistinen, jussi.koistinen(at)savonia.fi
  • UEF: Simo Juvaste, Joensuu; Erkki Pesonen, Kuopio

Opintojakson toteutuksesta vastaa: Mikko Anttonen (Karelia) ja Jussi Koistinen (Savonia)

Pakollisuus: UEF ja Savonia

Ilmoittautuminen:

Opintojaksokuvaus:

Toteuttajat: Karelia ja Savonia

Siirry tästä Karelian Moodleen

Siirry tästä Savonian Moodleen


Web- ja mobiilikäyttöliittymät, 5 op

Ajoitus: 3. periodi, kevät 2020

Vastuuopettajat:

  • Karelia: Sanna Kukkasniemi, sanna.kukkasniemi(at)karelia.fi
  • Savonia: Jukka Kinnunen
  • UEF: Ilkka Jormanainen

Opintojakson toteutuksesta vastaa: Sanna Kukkasniemi (Karelia)

Pakollisuus: –

Ilmoittautuminen:

Toteuttaja: Karelia

Siirry tästä Karelian Moodleen


Tietorakenteet ja algoritmit I, 5 op

Ajoitus: 1. periodi, syksy 2020

Vastuuopettajat:

  • UEF: Simo Juvaste, simo.juvaste(at)uef.fi
  • Savonia: Sami Lahti
  • Karelia: Mikko Anttonen

Opintojakson toteutuksesta vastaa: Simo Juvaste (UEF)

Pakollisuus: Savonia, UEF

Ilmoittautuminen:

Opintojaksokuvaus: Tietorakenteet ja algoritmit I (UEF Weboodi)

Toteuttaja: UEF

Siirry tästä UEFin Moodleen


Tietorakenteet ja algoritmit II, 4 op

Ajoitus: 2. periodi, syksy 2020

Vastuuopettajat:

  • UEF: Simo Juvaste, simo.juvaste(at)uef.fi
  • Savonia: Sami Lahti
  • Karelia: Mikko Anttonen

Opintojakson toteutuksesta vastaa: Simo Juvaste (UEF)

Pakollisuus: UEF

Ilmoittautuminen:

Opintojaksokuvaus: Tietorakenteet ja algoritmit II (UEF Weboodi)

Toteuttaja: UEF

Siirry tästä UEFin Moodleen


Web-ohjelmoinnin jatkokurssi, 5 op

Ajoitus: 2. periodi, syksy 2020

Vastuuopettajat:

  • Karelia: Mikko Anttonen, mikko.anttonen(at)karelia.fi
  • Savonia: Jussi Koistinen, jussi.koistinen(at)savonia.fi
  • UEF: Simo Juvaste

Opintojakson toteutuksesta vastaa: Mikko Anttonen (Karelia) ja Jussi Koistinen (Savonia)

Pakollisuus: Savonia

Ilmoittautuminen:

Opintojaksokuvaus:

Toteuttajat: Karelia ja Savonia

Siirry tästä Karelian Moodleen

Siirry tästä Savonian Moodleen


ICT-liiketoiminta ja yrittäjyys, 5 op

Ajoitus:

  • Savonian toteutus: 2. periodi, syksy 2020
  • Karelian toteutus: 3. periodi, kevät 2021

Vastuuopettajat:

  • Karelia: Teppo Tarnanen, teppo.tarnanen(at)karelia.fi
  • Savonia: Laila Uronen, laila.uronen(at)savonia.fi
  • UEF: Markku Tukiainen, Joensuu; Virpi Hotti, Kuopio

Opintojakson toteutuksesta vastaa: Teppo Tarnanen (Karelia) ja Laila Uronen (Savonia)

Pakollisuus: Savonia

Ilmoittautuminen:

Opintojaksokuvaus:

Toteuttajat: Karelia ja Savonia

Siirry tästä Karelian Moodleen

Siirry tästä Savonian Moodleen


Johdatus tietoturvaan, 5 op

Ajoitus: 3. periodi, kevät 2021

Vastuuopettajat:

  • Karelia: Jari Uimonen, jari.uimonen(at)karelia.fi
  • Savonia: Veijo Pitkänen
  • UEF: Pekka Toivanen

Opintojakson toteutuksesta vastaa: Jari Uimonen (Karelia)

Pakollisuus: UEF, Savonia, Karelia

Ilmoittautuminen:

Toteuttajat: Karelia, Savonia, UEF

Siirry tästä Karelian Moodleen

Siirry tästä Savonian Moodleen

Siirry tästä UEFin Moodleen


Laskennan perusmallit, 3 op

Ajoitus: 3. periodi, kevät 2021

Vastuuopettajat:

  • UEF: Matti Nykänen, matti.nykanen(at)uef.fi
  • Savonia: Veijo Pitkänen
  • Karelia: Mikko Anttonen

Opintojakson toteutuksesta vastaa: Matti Nykänen (UEF)

Pakollisuus: UEF

Ilmoittautuminen:

Opintojaksokuvaus: Laskennan perusmallit (UEF Weboodi)

Toteuttaja: UEF

Siirry tästä UEFin Moodleen


Ohjelmistotuotanto II, 10 op

Ajoitus: 3-4. periodi, kevät 2021

Vastuuopettajat:

  • Karelia: Jari Uimonen, jari.uimonen(at)karelia.fi
  • Savonia: Keijo Kuosmanen, keijo.kuosmanen(at)savonia.fi
  • UEF: Markku Tukiainen, Joensuu; Virpi Hotti, Kuopio

Opintojakson toteutuksesta vastaa: Jari Uimonen (Karelia) ja Keijo Kuosmanen (Savonia)

Pakollisuus: UEF, Savonia, Karelia

Ilmoittautuminen:

Opintojaksokuvaus:

Toteuttajat: Karelia ja Savonia

Siirry tästä Karelian Moodleen

Siirry tästä Savonian Moodleen


Hajautetut ja samanaikaiset järjestelmät, 5 op

Ajoitus: 4. periodi, kevät 2021

Vastuuopettajat:

  • UEF: Simo Juvaste, simo.juvaste(at)uef.fi
  • Karelia: Mikko Anttonen
  • Savonia: Jussi Koistinen

Opintojakson toteutuksesta vastaa: Simo Juvaste (UEF)

Pakollisuus: Savonia ja UEF

Ilmoittautuminen:

Opintojaksokuvaus: Hajautetut ja samanaikaiset järjestelmät (UEF Weboodi)

Toteuttaja: UEF

Siirry tästä UEFin Moodleen