Toisen ja kolmannen vuoden opinnot


Lukuvuosi 2021-2022

Web-ohjelmointi, 5 op

Ajoitus: 1.-2. periodi, syksy 2021

Opintojaksokuvaus:

Opintojakson toteuttaja: Karelia ja Savonia

Vastuuopettajat:

  • Karelia: Mikko Anttonen, mikko.anttonen(at)karelia.fi
  • Savonia: Jussi Koistinen, jussi.koistinen(at)savonia.fi
  • UEF: Simo Juvaste, Joensuu; Erkki Pesonen, Kuopio

Pakollisuus: UEF ja Savonia

Siirry tästä Karelian Moodleen

Siirry tästä Savonian Moodleen


Web- ja mobiilikäyttöliittymät, 5 op

Ajoitus: 3. periodi, kevät 2022

Opintojaksokuvaus: Web- ja mobiilikäyttöliittymä

Opintojakson toteuttaja: Karelia

Vastuuopettajat:

  • Karelia: Sanna Kukkasniemi, sanna.kukkasniemi(at)karelia.fi
  • Savonia: Jukka Kinnunen
  • UEF: Ilkka Jormanainen

Pakollisuus: –

Ilmoittautuminen:

Siirry tästä Karelian Moodleen


Tietorakenteet ja algoritmit I, 5 op

Ajoitus: 1. periodi, syksy 2021

Opintojaksokuvaus: Tietorakenteet ja algoritmit I

Opintojakson toteuttaja: UEF

Vastuuopettajat:

  • UEF: Simo Juvaste, simo.juvaste(at)uef.fi
  • Savonia: Sami Lahti
  • Karelia: Mikko Anttonen

Pakollisuus: Savonia, UEF

Siirry tästä UEFin Moodleen


Tietorakenteet ja algoritmit II, 4 op

Ajoitus: 3. periodi, kevät 2022

Opintojaksokuvaus: Tietorakenteet ja algoritmit II

Opintojakson toteuttaja: UEF

Vastuuopettajat:

  • UEF: Simo Juvaste, simo.juvaste(at)uef.fi
  • Savonia: Sami Lahti
  • Karelia: Mikko Anttonen

Pakollisuus: UEF

Ilmoittautuminen:

Siirry tästä UEFin Moodleen


Web-ohjelmoinnin jatkokurssi, 5 op

Ajoitus: 3.-4. periodi, kevät 2022

Opintojaksokuvaus:

Opintojakson toteuttaja: Karelia ja Savonia

Vastuuopettajat:

  • Karelia: Mikko Anttonen, mikko.anttonen(at)karelia.fi
  • Savonia: Jussi Koistinen, jussi.koistinen(at)savonia.fi
  • UEF: Simo Juvaste

Pakollisuus: Savonia

Ilmoittautuminen:

Siirry tästä Karelian Moodleen

Siirry tästä Savonian Moodleen


ICT-liiketoiminta ja yrittäjyys, 5 op

Ajoitus: Savonian toteutus: 2. periodi, syksy 2021; Karelian toteutus: 3. periodi, kevät 2022

Opintojakson totetuttaja: Karelia ja Savonia

Opintojaksokuvaus:

Vastuuopettajat:

  • Karelia: Teppo Tarnanen, teppo.tarnanen(at)karelia.fi
  • Savonia: Laila Uronen, laila.uronen(at)savonia.fi
  • UEF: Markku Tukiainen, Joensuu; Virpi Hotti, Kuopio

Pakollisuus: Savonia

Ilmoittautuminen:

Siirry tästä Karelian Moodleen

Siirry tästä Savonian Moodleen


Johdatus tietoturvaan, 5 op

Ajoitus: 3. periodi, kevät 2021

Opintojaksokuvaus: Johdatus tietoturvaan

Opintojakson toteuttaja: Karelia

Vastuuopettajat:

  • Karelia: Jari Uimonen, jari.uimonen(at)karelia.fi
  • Savonia: Veijo Pitkänen
  • UEF: Pekka Toivanen

Pakollisuus: UEF, Savonia, Karelia

Ilmoittautuminen:

Siirry tästä Karelian Moodleen


Laskennan perusmallit, 3 op

Ajoitus: 2. periodi, syksy 2021

Opintojaksokuvaus: Laskennan perusmallit

Opintojakson toteuttaja: UEF

Vastuuopettajat:

  • UEF: Matti Nykänen, matti.nykanen(at)uef.fi
  • Savonia: Veijo Pitkänen
  • Karelia: Mikko Anttonen

Pakollisuus: UEF

Siirry tästä UEFin Moodleen


Ohjelmistotuotanto II, 10 op

Ajoitus: 3-4. periodi, kevät 2022

Opintojaksokuvaus:

Opintojakson toteuttaja: Karelia ja Savonia

Vastuuopettajat:

  • Karelia: Jari Uimonen, jari.uimonen(at)karelia.fi
  • Savonia: Keijo Kuosmanen, keijo.kuosmanen(at)savonia.fi
  • UEF: Markku Tukiainen, Joensuu; Virpi Hotti, Kuopio

Pakollisuus: UEF, Savonia, Karelia

Ilmoittautuminen:

Siirry tästä Karelian Moodleen

Siirry tästä Savonian Moodleen


Hajautetut ja samanaikaiset järjestelmät, 5 op

Ajoitus: 4. periodi, kevät 2022

Opintojaksokuvaus: Hajautetut ja samanaikaiset järjestelmät

Opintojakson toteuttaja: UEF

Vastuuopettajat:

  • UEF: Simo Juvaste, simo.juvaste(at)uef.fi
  • Karelia: Mikko Anttonen
  • Savonia: Jussi Koistinen

Opintojakson toteutuksesta vastaa: Simo Juvaste (UEF)

Pakollisuus: Savonia ja UEF

Ilmoittautuminen:

Siirry tästä UEFin Moodleen